Samsung, güçlü çip talebinden faydalanıyor!

Samsung, güçlü çip talebinden faydalanıyor

Seoul Electronics devi Samsung  devam eden güçlü çip talebi sayesinde 2022'nin ikinci çeyreği için büyük kazançlar elde etti. Bellek yongaları, akıllı telefonlar ve televizyonlarda dünya pazarı lideri, Nisan-Haziran dönemi için kazanç tahmininde faaliyet karının yüzde 11,4 artmasını bekliyor.

Güney Koreli şirket perşembe günü yaptığı açıklamada, çekirdek işletmelerden elde edilen karların 14 trilyon won'a (yaklaşık 10,5 milyar avro) ulaşması bekleniyor.

Samsung Electronics , satışların yüzde 21 artarak 77 trilyon won'a (58 milyar Euro) ulaşmasını bekliyor. Samsung genel olarak yalnızca kesin iş rakamlarını daha sonraki bir tarihte sunar.

Veri merkezlerindeki kapasite talebi esas olarak yarı iletken bölümünde kârları artırıyor. Bellek çipli iş ilk çeyrekte pazar tahminlerini çoktan aşmıştı.

Öte yandan uzmanlara göre akıllı telefonlar ve TV setleriyle birlikte işler dünya çapında yavaşladı. Buna bağlı olarak yüksek enflasyon sonucu tüketicilerin isteksizliği bu alanlarda kendini hissettirdi. Güney Kore haber ajansı Yonhap'ın haberine göre, Samsung ikinci çeyrekte tahmini 61 milyon akıllı telefon sattı. Bu, önceki çeyreğe göre yüzde 16'lık bir düşüş yaşayacağını gösteriyor.