IP TV Kullanımının Riskleri

IP TV Kullanımının yayılması hiç kullanmayanlarda merak uyandırıyor!

Nerdeyse bir platform gibi ya da alışılageldik televizyon izleme sistemi gibi görülen IP TV, evlerde kullanımı yaygın hale gelmeye devam ediyor. Evlerin yanı sıra, cep telefonlarımıza da kurmamızla internet erişimi alabildiğimiz her yerde IP TV’de binlerde kanalı seyredebiliyorsunuz. Tabi bu yayılma durumu kullanmayan insanlarda merak uyandırmıyor değil. IP TV kullananların hepsinin aklında kesinti olur mu, kaliteli yayın alır mıyım ve yasal olup olmadığı gibi sorular. Bu yayılmanın önüne geçilir mi, nasıl bir yol izlenmeli nasıl edinilir gibi sorular insanların kafasında soru işareti olarak belirmeye devam ediyor. İnternet protokolü açılımı olarak bildiğimiz IP TV, düz ve kolay anlatımla internet üzerinden televizyon izlemenize olanak sağlıyor.

 

IP TV'nin çalışma prensibi nasıl işler?

Anten sistemi veya eski ildiğimiz analog yöntemlerin tersine çok daha kolay yolla IP TV yayınlarına ulaşabilmektesiniz.  İhtiyaç olan tek şey iyi bir internet bağlantısı Kablo vb. sistem kurulum karmaşasının aksine çok daha basit kullanma özelliği vardır. Analog yayına göre çok daha kaliteli yayın alabileceksiniz. Ancak, platformların sizlere verdiği donanımlı kutularda ki gibi 4K yayın kalitesine ulaşamazsınız. Yayında alacağınız kalite ile internet hızınızın kalitesi birbiriyle örtüşüyor olmalıdır.

 

IP TV kaçak yayın mıdır?

IP TV’nin kaçak yayın olduğuyla ilgili genel geçer bilgiler doğruyu yansıtmamaktadır. Kulaktan doğma bu bilgiler yüzünden IP TV kullanmama yolunu seçmemekte fayda var. Bir çok firma IP TV, üzerinden yayın yapmaktadır.  TURKCELL TV +, VODAFONE TV, TİVİBU gibi kurumlar legal şekilde IP TV hizmeti vermektedirler.

 

Şifreli kanalların IP üzerinden şifresiz yayınlanması suçtur!

Legal IP TV hizmetinin yanı sıra illegal olarak IP TV hizmetlerini öneren çevreniz çıkacaktır. Buralarda tüm platformlara ait kanalları, yetişkin kanallarını, dünya üzerinde ki tüm kanalları izlemeniz vaat edileceği gibi, maç yayınlarını da bedel ödemeden izleyebileceğiniz vaat edilmektedir. Üstelik bu hizmeti kutu satışı, akıllı televizyona yüklenen uygulamalar veya cep telefonu, tablet gibi yerlerden izleyebileceğiniz vaadi verilebilecektir. Bu noktadan sonra bu hizmetten faydalanma yoluna gitmeniz sizi de suçlu konuma sokacaktır. Sahibinin, şifreli veya bir telif gerektiren yayının IP TV üzerinden izlenmesi yasaktır. Cezai yaptırımları da ağır olabilecektir. Maç yayınları bu konuda çoğu kişinin ilgisini çekse de TCK163/2 maddesine göre ceza alacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Yayının sahibi bu yayınları IP üzerinden ücretini ödemenizi sağlamanız durumunda legal hale getirebilme avantajları da sunar. Bu kuruluşların izni çerçevesinde internet üzerinden izlediğiniz maç yayını vb. tüm yayınları legal hale getirebilirsiniz. IP günümüz teknolojisinin en güzel erişim yöntemlerinde. Suçlu sayılmadan yayınlara erişerek siz de teknolojinin bu güzel yanından faydalanabileceksiniz.